Pohľad z druhej strany

V auguste 1968 bol môj dedo na vojne. O invázii sa tam dozvedeli uprostred noci. Spomínal mi, ako sa bál, že každú chvíľu môže prísť rozkaz k obrane a ako sa mu “zbabelo” uľavilo, keď dostali rozkaz opačný. Babka žila v meste. Rovnako ako dedo celú noc prebdela v neistote a strachu. Keď sa situácia vyjasnila, boli to zasa pocity bezmocnosti a “trochu aj toho hnevu”.

Mnohí z nás už počuli podobné príbehy od rodičov alebo starých rodičov. A ak nie, tak nečakajte a opýtajte sa!

Česko-ukrajinská režisérka Anna Kryvenko v jej dokumentárnom filme Môj neznámy vojak ponúka aj pohľad z “druhej strany”. Oživuje príbeh jej vlastnej rodinnej histórie a odkrýva jeden neznámy incident horúceho augusta z Košíc. To všetko za podpory archívov niekoľkých európskych krajín a archívu jej osobného.

Diváka môže úvodná časť filmu začať nudiť a niektoré scény či zábery trvajú príliš dlho. Rodinný príbeh je jednoduchý a priamočiary, a nie všetkých budú baviť režisérkine zážitky z pražských električiek. Navyše by niektorí mohli dokumentu vytknúť akúsi skrytú snahu manipulovať človekom. Dajú sa ľutovať okupanti alebo niekto, kto sa správal ako “zradca”? Dá sa porovnávať vtedajšia nechcená okupácia s dnešnou “dobrovoľnou anexiou”?

Tu však treba pochopiť, že zámerom filmu nebolo ponúknuť srdcervúcu rodinnú drámu alebo analýzu historických udalostí. Divák si potom môže pohodlnejšie sadnúť v kresle a nechať sa unášať dobovými zábermi, predstavovať si, že raz je nespokojným občanom na ulici a vzápätí sovietskym tankistom, ktorý sa ocitol, ani nevediac ako, v úlohe okupanta. Popritom sleduje, ako takéto dejinné udalosti a manipulácia, propaganda či davová psychóza vplývajú na človeka. Vidí na skutočných prípadoch, ako ľudskosť nahradzuje nenávisť, ktorá dokáže vydržať desiatky rokov. Z kina alebo od televíznej obrazovky nakoniec odchádza s mnohými dojmami, otázkami na zamyslenie, možno dokonca katarzovaný a zaujatý témou k ďalšiemu štúdiu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *